Cellulit przez wiele lat postrzegany był jako zupełnie niegroźny. Niestety, współczesne badania podpowiadają, że towarzyszy mu szereg poważnych zaburzeń. Nowoczesna dermatologia – poza diagnozą – przynosi wiele możliwości, które pomogą zminimalizować cellulit. Leczymy także przebarwienia, stosując m.in. peeling laserowy.

Cellulit (lipodystrofia) to zaburzona równomierność rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, której towarzyszą obrzękowo-włókniste zmiany w obrębie tkanki podskórnej. Bywa zwany „skórką pomarańczową” i objawia się pofałdowaną powierzchnią skóry kolan, ud, bioder, pośladków, a także ramion i sutków.

To najprostsze, możliwie skrótowe ujęcie problemu. A na czym dokładniej polega jego geneza? Otóż wraz z nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, pojawiają się zmiany w lokalnej koncentracji wody i produktów przemiany materii. Efektem jest obrzęk, który niekorzystnie wpływa na funkcje sąsiadujących tkanek łącznych, zaburzając lokalnie funkcjonowanie układów krwionośnego i limfatycznego. Pogłębianie się tego procesu prowadzi do powstania nierównomierności na powierzchni i pod powierzchnią skóry, której struktura zaczyna sprawiać wrażenie niespójnej za sprawą grudek i zagłębień.

Cellulit występuje przede wszystkim u kobiet. Przez lata uznawano, że nie jest on co prawda groźny dla zdrowia, jednak może stanowić poważny problem natury estetycznej, szczególnie latem, gdy dotknięte nim części ciała pozostają nieosłonięte. Jednak współczesne badania obaliły ten pogląd. Charakterystyczna „skórka pomarańczowa” okazała się bowiem objawem zaburzeń funkcjonowania układu żylnego i limfatycznego, a także gospodarki hormonalnej.

Najistotniejszym katalizatorem procesu tworzenia cellulitu okazały się estrogeny – hormony, których nadmiar odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych na drodze obniżenia napięcia żylnego. Takie rozszerzenie prowadzi do zwiększonej przepuszczalności ich ścianek i miejscowego obrzęku. Ten z kolei uciska komórki przylegające, w tym komórki tłuszczowe, zaburzając ich funkcjonowanie. Z kolei charakterystyczne zwłóknienia w obrębie tkanki łącznej są efektem tworzących się miejscowo stanów zapalnych.

Fazy rozwoju cellulitu – jak jest zaawansowany?

Aby ułatwić i usystematyzować diagnostykę cellulitu, podzielono stopień jego rozwoju na kilka faz, opierając się na charakterystycznych cechach:

  • I faza – nieznaczne bruzdowanie, zauważalne po ujęciu skóry w fałd;
  • II faza – pojawiają się zagłębienia, podobne do kojarzonej z lipodystrofią skórki pomarańczowej;
  • III faza – podczas napinania mięśni pojawiają się charakterystyczne nierówności i zagłębienia;
  • IV faza – zauważalne drobne grudki;
  • V faza – guzy, którym towarzyszą dolegliwości bólowe.

Niestety, samodzielne zakwalifikowanie zmian skórnych do jednej z powyższych klas jest arcytrudne. Każda skóra ma swoją specyfikę i widoczność zmian może być bardzo różna, tak jak ich kolor czy wygląd. Dlatego warto dać się pokierować w terapii cellulitu doświadczonemu dermatologowi, który widział setki takich przypadków i potrafi odpowiednio docenić powagę zmian.

Zadaniem dermatologa jest maksymalna możliwa redukcja cellulitu, a także możliwie precyzyjne zdiagnozowanie jego przyczyn. Często wymaga to od pacjenta dyscypliny: zmiany siedzącego trybu życia, zażywania więcej ruchu, korekty diety. Bez takiej współpracy ze strony pacjenta każda terapia podjęta przez lekarza może się okazać dolewaniem wody do ogniska, w które pacjent ciągle leje benzynę (np. nosząc obcisłe spodnie, dopuszczając do nadwagi czy długo leżąc na słońcu).

Wsparcie doświadczonego dermatologa jest bezcenne – pozwoli przynieść ulgę i osiągnąć efekty bez ryzyka powikłań i w sposób zgodny z fizjologią Twojego organizmu.

Zapraszamy do gabinetu dermatologicznego w Białymstoku.

Tel. +48 535 553 550

Adres i mapa dojazdu

Dermatolog-Białystok-cellulit-Wikimedia-Commons
Dermatolog Białystok, cellulit, Wikimedia Commons

Używając tej strony zgadzasz się na używanie technologii ciasteczek (cookies). Więcej informacji

Ustawienia ciasteczek na tej stronie zezwalają na ich używanie, aby zapewnić Ci maksymalny komfort przeglądania oraz gromadzenie statystyk oglądalności strony. Jeżeli kontynuujesz używanie tej strony bez zmiany ustawień ciasteczek (cookies) lub klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że się na to zgadzasz.

Zamknij