Diagnostyka dermatoskopowa jest tak skuteczna, jak duże jest doświadczenie dermatologa, który ją wykonuje. Pozwala zidentyfikować zmiany skórne – jeżeli masz znamię lub ślad po urazie skóry, który nie zanika, dermatoskop to pierwszy krok od podejrzenia do pewności co do powagi zmian skórnych.

Dermatoskopia to popularna metoda diagnostyki zmian skórnych, służąca do ich naocznej oceny. Ponieważ o trafności diagnozy w niemal stu procentach decyduje doświadczenie dermatologa, ważne jest, aby trafić do dobrego specjalisty.

Dermatoskopia ma tę istotną zaletę, że jest nieinwazyjna (nie pobiera się wycinków), a samo badanie trwa kilka minut. Podstawowym urządzeniem, którego używa lekarz w czasie badania dermatoskopowego, jest dermatoskop.

Jest to lupa o powiększeniu z zakresu od 10 do 20 razy, której towarzyszy standaryzowane źródło światła. Standaryzowana temperatura barwowa źródła światła jest o tyle istotna, że uzyskane obrazy są powtarzalne, co pozwala na ich obiektywną ocenę przez lekarza, który może je porównywać z innymi przypadkami.

Towarzystwa dermatologiczne i onkologiczne od lat apelują o wykonywanie badań dermatoskopowych wszelkich znamion, które szybko się pojawiły, rozwijają się w znacznym tempie, powodują świąd lub krwawienia, a szczególnie takich, które stają się łatwo wyczuwalne na powierzchni skóry. Odpowiednio wcześnie wykonane badanie pozwala postawić wstępną diagnozę i odpowiednio pokierować dalszym leczeniem pacjenta.

Pewnym przełomem w dermatologii i diagnostyce znamion miała stać się wideodermatoskopia, która umożliwia „skan” zmiany skórnej i oglądanie go w znacznym powiększeniu, a przede wszystkim – archiwizowanie zdjęć i porównywanie przebiegu rozwoju lub zanikania obserwowanych zmian. Z jednej strony pomysł ten się sprawdził, z drugiej jednak doświadczone oko dermatologa patrzące przez soczewki bezpośrednio na skórę pacjenta nadal potrafi dostrzec bardzo dużo, a lekarska intuicja bywa cenniejsza od archiwalnych obrazów w formie elektronicznej. Ocenę wyglądu zmiany barwnikowej skóry wykonuje się na podstawie zasady dermatoskopowej ABCD (asymetria, równość brzegów, kolor, zróżnicowanie struktury).

Wsparcie doświadczonego dermatologa jest bezcenne – pozwoli przynieść ulgę i osiągnąć efekty bez ryzyka powikłań i w sposób zgodny z fizjologią Twojego organizmu.

Zapraszamy do gabinetu dermatologicznego w Białymstoku.

Tel. +48 535 553 550

Adres i mapa dojazdu

Dermatolog-Białystok-dermatoskop-Wikimedia-Commons
Dermatolog Białystok, dermatoskop, Wikimedia Commons