Fototerapia lampami UV w kabinie Waldmann UV1000 pozwala leczyć choroby skóry: wypryski, bielactwo, łysienie, łuszczycę, pokrzywkę i wiele innych dolegliwości dermatologicznych. Zapraszamy na zabiegi, prowadzone pod okiem doświadczonego dermatologa!

Już w starożytności zdawano sobie sprawę z dobroczynnego działania promieni słonecznych, a współczesna technika umożliwia korzystanie z dobrodziejstw promieniowania UV bez jego skutków ubocznych. Dzieje się tak dzięki temu, że promieniowanie UV może mieć różną długość fali – i do terapii stosujemy lecznicze pasma, unikając tych, od których na co dzień chronimy się podczas przebywania na słońcu.

Fototerapia UV Kabina Waldmann Białystok
Fototerapia UV Kabina Waldmann Białystok

Obecnie z powodzeniem stosujemy naświetlanie nadfioletem (ultrafioletem) w wielu dolegliwościach, przy wykorzystaniu obydwu rodzajów promieniowania UV, stosowanych w medycynie: UVA (długość fali od 320 do 400 nanometrów) oraz UVB (długość fali od 290 do 320 nm). Ich łączne zastosowanie pozwala leczyć najszersze spektrum dolegliwości skórnych.

Fototerapia lampami UV – wybrane wskazania:

 • Wypryski
 • Bielactwo
 • Łysienie
 • Pokrzywka
 • Łuszczyca
 • Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Fototerapia z wykorzystaniem lamp UV wykonywana jest nie tylko przy użyciu samych lamp, lecz także przy udziale środków farmakologicznych, podawanych pacjentowi. Jest to tak zwana fotochemioterapia (PUVA).

Podczas zabiegu fotochemioterapii pacjenci otrzymują psoraleny – naturalną substancję roślinną – po czym poddawani są naświetlaniu lampami UVA. Każdorazowo lekarz dobiera odpowiednią dawkę promieniowania, odpowiednią do schorzenia i stanu pacjenta.

Fototerapia UV Kabina Waldmann Gabinet Dermatologiczny
Fototerapia UV Kabina Waldmann Gabinet Dermatologiczny

Najczęściej takie zabiegi fototerapii prowadzi się kilka razy na tydzień, odpowiednio reagując na zmiany stanu skóry pacjentów w oparciu o obserwację i wywiad.

W przypadku fototerapii UVB nie jest konieczne podawanie środków farmakologicznych, a efekt leczniczy osiąga się wyłącznie w wyniku odpowiednio dobranych sesji naświetlań. Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, fototerapię uzupełniamy lekami ogólnymi, podawanymi po naświetlaniu.

Fototerapia – wybrane przeciwwskazania

 • Ciąża
 • Choroby nerek i wątroby
 • Choroby serca
 • Leczenie lekami o działaniu światłouczulającym
 • Leczenie lekami zaburzającymi pracę wątroby
 • Używanie wybranych kosmetyków

Jak widać, przed rozpoczęciem fototerapii UV niezbędna jest konsultacja u lekarza specjalisty, który oceni, czy przyjmowane leki i stosowane preparaty – oraz ogólny stan zdrowia pacjenta – kwalifikują do rozpoczęcia serii zabiegów z lampami UV.

W żadnym przypadku nie należy mylić fototerapii UVA i UVB z solarium – na przykład przyjęcie psoralenów przed naświetlaniem w zwykłym solarium może doprowadzić do poparzeń i powikłań, wymagających hospitalizacji.

Terapia lampami UV w gabinecie w Białymstoku
Terapia lampami UV w gabinecie w Białymstoku

Dla zdrowia pacjenta i skuteczności fototerapii ważny jest zarówno lekarz i jego wiedza, jak i sprzęt – dlatego stosujemy najwyższej jakości kabinę do fototerapii marki Waldmann typu UV1000, wyposażoną w 26 lamp o mocy 100 W każda. Kabina i jej konfiguracja pozwalają na terapię łączoną (lampy w naszym urządzeniu: 16 x PUVA 100 W / 10 x UVB 311 nm 100 W).

Pamiętaj, aby podczas wizyty kwalifikacyjnej poinformować lekarza o stosowanych kosmetykach, które mogą ograniczać skuteczność fototerapii UV lub powodować skutki uboczne. Bezpośrednio po zabiegach unikaj słońca.

Zapraszamy na zabiegi fototerapii lampami UV w kabinie UV1000 do gabinetu dermatologicznego w Białymstoku.

Tel. +48 535 553 550

Adres i mapa dojazdu

Fototerapia w kabinie UV Waldmann
Fototerapia w kabinie UV Waldmann

Używając tej strony zgadzasz się na używanie technologii ciasteczek (cookies). Więcej informacji

Ustawienia ciasteczek na tej stronie zezwalają na ich używanie, aby zapewnić Ci maksymalny komfort przeglądania oraz gromadzenie statystyk oglądalności strony. Jeżeli kontynuujesz używanie tej strony bez zmiany ustawień ciasteczek (cookies) lub klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że się na to zgadzasz.

Zamknij