Rozstępy skórne to popularna przypadłość – skóra ludzka nie zawsze zachowuje idealną fakturę i strukturę, gdy wymaga się od niej znaczących zmian związanych ze wzrostem objętości osłanianych przez nią organów. Masz rozstępy wzrostowe lub ciążowe? Znajdziemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Rozstępy skórne występują najczęściej na pośladkach, brzuchu i piersiach. Widoczne są na skórze jako charakterystyczne, wrzecionowate pasma. Z zasady rozstępy powstają po nadmiernym rozciąganiu skóry, podczas którego dochodzi do zerwania sieci włókien kolagenowych, na których skóra opiera swoją strukturę. Schorzenie to dotyka ludzi z nadwagą, nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży, sportowców (szczególnie kulturystów).

Wygląd rozstępów ewoluuje wraz z ich rozwojem. Aby usystematyzować diagnostykę, można podzielić fazy rozwoju na zapalną, zanikową lub fazę bliznowacenia. W pierwszej fazie rozwoju, rozstępy są zwykle sinoczerwone i mają charakter obrzękowy, jest to stan utrzymujący się zazwyczaj przez do około sześciu miesięcy. W fazie zanikowej w rozstępach pojawia się biały pigment i pomarszczenia.

Rozstępy skórne – geneza powstawania

Podłoże powstawania rozstępów skórnych bywa bardzo różnorodne, najczęściej czynnikiem sprzyjającym są uwarunkowania genetyczne, decydujące o obniżeniu elastyczności skóry. Do przyczyn można zaliczyć stany chorobowe, terapię lub zaburzenia hormonalne, zaburzenia w obrębie tkanki łącznej, jak również znaczący i nienaturalnie szybki przyrost masy (objętości) ciała.

Jeżeli chodzi o podłoże związane ze zmianami chorobowymi, to mogą to być choroby endokrynologiczne, związane np. z nadczynnością nadnerczy. Notowane w ich wyniku podwyższone wydzielanie kortykosteroidów daje podobne efekty jak długotrwała terapia lekami steroidowymi. Co istotne, rozstępy mogą się pojawić zarówno po terapii miejscowej, jak i ogólnoustrojowej, kiedy dochodzi do obniżenia elastyczności i rozciągliwości skóry. Tak powstałe rozstępy są bardzo widoczne i powinny być sygnałem do wizyty u dermatologa, który w trudnych przypadkach może dodatkowo zlecić konsultację endokrynologiczną.

Rozstępom sprzyjają jednak także zupełnie naturalne zmiany fizjologiczne, a nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Jako przykład podać można okres dojrzewania oraz ciążę. W pierwszym przypadku najbardziej podatne na rozstępy są uda, kolana, piersi, pośladki oraz dolne partie pleców. Dla ciąży charakterystyczne są zmiany w obrębie brzucha oraz piersi. Zarówno w okresie dojrzewania, jak i podczas ciąży, katalizatorem powstawania rozstępów jest silny czynnik hormonalny.

Trudność w niwelowaniu widocznych efektów rozstępów bierze się między innymi z tego, że zmiany te wykazują cechy wspólne z bliznami. Choć różnią się bezpośrednią przyczyną powstawania (dla blizny jest to zazwyczaj uraz mechaniczny, dla rozstępów zmiany w tkance łącznej) to faza zanikowa przebiega już bardzo podobnie.

Profilaktyka rozstępów – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Ponieważ niwelowanie powstałych już rozstępów nie jest łatwe, to bardzo ważna jest profilaktyka. W każdym przypadku warto dbać o utrzymanie możliwie stałej wagi ciała, a także zapewnić organizmowi odpowiednią dostępność witamin (m.in. A, E, B5). Jeżeli decydujemy się na uprawianie sportu stymulującego wzrost mięśni (sporty siłowe) i wiemy, że nasz organizm ma tendencję do szybkiego budowania masy mięśniowej (endo i mezomorficy) to warto, aby takim ćwiczeniom towarzyszyły masaże, poprawiające lokalne krążenie limfatyczne.

Czy warto stosować kosmetyki antycellulitowe? Tak, ponieważ nawilżają one skórę, a ich energiczne wcieranie stanowi także formę masażu. Natomiast wypada założyć, że o ile sprawdzają się one w profilaktyce powstawania rozstępów, o tyle po ich utworzeniu nakładanie „cudownych” kremów poprawia głównie samopoczucie pacjenta, a nie kondycję skóry.

Do zadań współczesnej medycyny należy zapobieganie powstawaniu rozstępów oraz ograniczanie ich poszerzaniu się na większe obszary skórne. Jeżeli zmiany już powstały, to działania skupiane są także na zmniejszeniu ich widoczności. Zawsze kluczowy jest odpowiedni wywiad, który pozwala zidentyfikować czynniki sprzyjające rozstępom i podjąć próbę ich neutralizacji. Dlatego podczas wizyty u dermatologa warto wymienić wszystkie przyjmowane leki, nawet te, które przyjmowaliśmy jakiś czas temu i nie ukrywać stosowanych terapii – nawet takich, które medycyna traktuje z przymrużeniem oka..

Wsparcie doświadczonego dermatologa jest bezcenne – pozwoli przynieść ulgę i osiągnąć efekty bez ryzyka powikłań i w sposób zgodny z fizjologią Twojego organizmu.

Zapraszamy do gabinetu dermatologicznego w Białymstoku.

Tel. +48 535 553 550

Adres i mapa dojazdu

Dermatolog-Białystok-rozstepy-skorne-Wikimedia-Commons
Dermatolog Białystok, rozstępy skórne, Wikimedia Commons