Trądzik to zmora nie tylko młodzieńczego wieku szkolnego. Jego pochodzenie może być różne – od wrodzonych właściwości tłustej cery, po niewłaściwą dietę. Diagnoza dermatologa zapewni Ci wsparcie i zminimalizowanie widocznych efektów problemu z trądzikiem.

Występuje w wielu odmianach, jednak jego najbardziej popularną formą jest trądzik młodzieńczy, zwany także pospolitym. Wbrew jednak dość powszechnemu przekonaniu o absolutnej jego nieszkodliwości, jest on zaliczany do chorób skóry.

Trądzik młodzieńczy

Występuje w wieku pokwitania, a jego podłożem są zmiany hormonalne, w wyniku których pojawia się nadczynność gruczołów łojowych. W efekcie pojawiają się wągry lub pryszcze (nazwy potoczne). Zrogowaciały naskórek wypełnia przewód prowadzący od gruczołu łojowego na powierzchnię skóry i zamyka jego ujście.

W wyniku takiej blokady powstaje zaskórnik. To jednak dopiero niezapalna forma trądziku. W sprzyjającym środowisku, a takim niewątpliwie jest nagromadzenie łoju i zrogowaciałego naskórka, dochodzi do rozwoju bakterii i powstania stanu zapalnego. Trądzik staje się wtedy coraz bardziej widoczny, a jednocześnie uciążliwy.

Leczenie farmakologiczne obejmuje szerokie spektrum preparatów antybakteryjnych i przeciwzapalnych, działających miejscowo lub ogólnoustrojowo, a także użycie preparatów złuszczających naskórek. Bardzo istotna dla skutecznego leczenia jest także odpowiednia dieta, niezawierająca m.in. produktów ostrych, tłustych i słodkich.

Trądzik różowaty

W odróżnieniu od trądzika młodzieńczego, trądzik różowaty występuje głównie u dorosłych. Jest to schorzenie skóry o charakterze przewlekłym i zapalnym. Efektem są wykwity rumieniowe, które ze względu na swoją widoczność i rozległość są bardzo niezręczne dla pacjentów. Charakterystyczną cechą trądzika różowatego, u którego podłoża leżą także zaburzenia naczyniowe, są naprzemienne okresy zaostrzenia i wyciszenia objawów. Ich katalizatorem mogą być napięcia emocjonalne wywołane stresem, który – szczególnie gdy jest to stres ciągły, codzienny – potrafi wywołać także inne reakcje skórne.

Wsparcie doświadczonego dermatologa jest bezcenne – pozwoli przynieść ulgę i osiągnąć efekty bez ryzyka powikłań i w sposób zgodny z fizjologią Twojego organizmu.

Zapraszamy do gabinetu dermatologicznego w Białymstoku.

Tel. +48 535 553 550

Adres i mapa dojazdu

Dermatolog-Białystok-tradzik-mlodzienczy-Wikimedia-Commons
Dermatolog Białystok, trądzik młodzieńczy, Wikimedia Commons

Używając tej strony zgadzasz się na używanie technologii ciasteczek (cookies). Więcej informacji

Ustawienia ciasteczek na tej stronie zezwalają na ich używanie, aby zapewnić Ci maksymalny komfort przeglądania oraz gromadzenie statystyk oglądalności strony. Jeżeli kontynuujesz używanie tej strony bez zmiany ustawień ciasteczek (cookies) lub klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że się na to zgadzasz.

Zamknij