Trądzik to zmora nie tylko młodzieńczego wieku szkolnego. Jego pochodzenie może być różne – od wrodzonych właściwości tłustej cery, po niewłaściwą dietę. Diagnoza dermatologa zapewni Ci wsparcie i zminimalizowanie widocznych efektów problemu z trądzikiem.
Występuje w wielu odmianach, jednak jego najbardziej popularną formą jest trądzik młodzieńczy, zwany także pospolitym. Wbrew jednak dość powszechnemu przekonaniu o absolutnej jego nieszkodliwości, jest on zaliczany do chorób skóry.
Trądzik młodzieńczy
Występuje w wieku pokwitania, a jego podłożem są zmiany hormonalne, w wyniku których pojawia się nadczynność gruczołów łojowych. W efekcie pojawiają się wągry lub pryszcze (nazwy potoczne). Zrogowaciały naskórek wypełnia przewód prowadzący od gruczołu łojowego na powierzchnię skóry i zamyka jego ujście.
W wyniku takiej blokady powstaje zaskórnik. To jednak dopiero niezapalna forma trądziku. W sprzyjającym środowisku, a takim niewątpliwie jest nagromadzenie łoju i zrogowaciałego naskórka, dochodzi do rozwoju bakterii i powstania stanu zapalnego. Trądzik staje się wtedy coraz bardziej widoczny, a jednocześnie uciążliwy.
Leczenie farmakologiczne obejmuje szerokie spektrum preparatów antybakteryjnych i przeciwzapalnych, działających miejscowo lub ogólnoustrojowo, a także użycie preparatów złuszczających naskórek. Bardzo istotna dla skutecznego leczenia jest także odpowiednia dieta, niezawierająca m.in. produktów ostrych, tłustych i słodkich.
Trądzik różowaty
W odróżnieniu od trądzika młodzieńczego, trądzik różowaty występuje głównie u dorosłych. Jest to schorzenie skóry o charakterze przewlekłym i zapalnym. Efektem są wykwity rumieniowe, które ze względu na swoją widoczność i rozległość są bardzo niezręczne dla pacjentów. Charakterystyczną cechą trądzika różowatego, u którego podłoża leżą także zaburzenia naczyniowe, są naprzemienne okresy zaostrzenia i wyciszenia objawów. Ich katalizatorem mogą być napięcia emocjonalne wywołane stresem, który – szczególnie gdy jest to stres ciągły, codzienny – potrafi wywołać także inne reakcje skórne.
Wsparcie doświadczonego dermatologa jest bezcenne – pozwoli przynieść ulgę i osiągnąć efekty bez ryzyka powikłań i w sposób zgodny z fizjologią Twojego organizmu.
Zapraszamy do gabinetu dermatologicznego w Białymstoku.
Tel. +48 535 553 550
